تایباد در دانشنامه ها

تایباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

۳۴٫۷۴ شمالی،۶۰٫۷۷ شرقی


تایباد
تایباد
اطلاعات کلی نام رسمی: تایباد کشور: ایران استان: خراسان رضوی شهرستان: تایباد
بخش: مرکزی
مردم
جمعیت ۴۷٫۵۳۵ نفر[۱]
زبان‌های گفتاری: فارسی با گویش بیرجندی
مذهب: سنی (حنفی)شیعه (جعفری)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا: ۸۰۶ متر[۲]

تایباد مرکز شهرستان تایباد ادر استان خراسان رضوی است.

جمعیت این شهردر سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۷٫۵۳۵ نفر بوده است [۱].

این شهر در ۶۰ کیلومتری جنوب تربت جام و ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع شده است. ارتفاع این شهر از سطح آب های آزاد ۸۰۶ متر گزارش شده است.

شهر تایباد با سابقه و قدمت طولانی خود و دارا بودن آثار و بناهای تاریخی از جمله شهرهای کهن این مرز و بوم به حساب می‌آید. این شهر در مسیر ارتباطی تربت جام، فریمان، سنگان، خواف، تربت حیدریه به مشهد متصل می‌شود.

[ویرایش] تاریخچه و علل پیدایش شهر تایباد

در کتب تاریخی ( حبیب السیر و نفحات جامی ) تایباد از جمله مراکز قدیمی ایران زمین می‌باشد و در حدود ۷۰۰ سال پیش جمعی از اقوام مغول در این آبادی که به نام مغول آباد بوده زندگی می کردند. این قوم به علت بروز بیماری طاعون در افغانستان محل سکونت خود را ترک و به جنوب ایران رفتند و روستای آنان مدتی ویران بوده تا این که شخصی به نام تائب به فکر تجدید بنا و عمران تایباد کنونی و سهل آباد آن عصر می افتد. لیکن این بار هم به علت ناامنی های مرزی دیر یا زود به ویرانی کشیده شده و مردم ساکن آن به اطراف متفرق می‌شوند تا این که هنگام حمله حسام السلطنه به هرات و کوچاندن ایرانیان مقیم هرات به تایباد باز این ده ویرانه اعتباری پیدا می کند و چون مرکز حکام محلی قرار میی گیرد از مناطق دیگر علما و دانشمندان به آن جا می‌آیند.

[ویرایش] روند توسعه فیزیکی و مراحل توسعه شهر

محدوده شهرستان تایباد در سالیان گذشته شاهد پیش آمدها و حوادث تاریخی فراوان بوده است. از جمله حوادث مهم گذشته حمله قوم مغول، اسکندر، عرب ها، تاتارها، ترکمن ها به این منطقه بوده است. در گوشه و کنار این شهر و روستاهای اطراف این شهرستان ترکیبی از تیره‌های تیموری، جلالی، یوسفی، یعقوبی، یحیایی و رسولی وجود دارد.

وجود قبرستان های طایفه‌ای وسیع در گوشه و کنار شهر و اطراف، نشان از وجود جمعیت های گوناگون در گذشته دور دارد. قبرستان هااز این جهت طایفه‌ای خوانده اند که هر تیره و هر خانواده بزرگ و گسترده برای خود گورستانی دارد.

نژاد مردم شهر تایباد ایرانی است و به علت نزدیکی به شمال شرق ایران تحت تأثیر این دو منطقه قرار گرفته است. زبان مردم شهر تایباد فارسی است و به گویش بیرجندی ‌صحبت می نمایند.

مردم شهر تایباد مسلمان و اکثریت آن ها اهل تسنن و حنفی مذهب می باشند. از جمله خصوصیات اعتقادی آن ها، پایبندی به اعتقادات مذهبی و فرامین دینی می‌باشد.

وجود مدرسه علمیه در شهر و طلاب علم که کار بحث و تحقیق و تفسیر و فقه حنفی را دنبال می کنند در استحکام اعتقادات دینی و اسلامی مؤثر می‌باشد. از مساجد قدیمی شهر که قدمت تاریخی دارند در ایام و مناسبت های مذهبی جهت اجرای مراسم مذهبی استفاده می‌شود.

 

[ویرایش] منابع
/ 6 نظر / 53 بازدید
محمد اسدالهی

سلام وبلاگ خوبی داری اقای خرمی اگه خواستید تبادل لینک کنید بگید

رضا

ضمناً من شما را در جمع پیوندهای روزانه اضافه کردم. شما هم اگر مایل بودید من را در جمع دوستان قرار دهید. متشکرم

رضا

سلام بزرگوار، کلبه قشنگ شما مزین است با خوبیها. امیدوارم همواره در راه نشر اندیشه های ناب موفق باشید. جناب آقای خرمی امروز شما را در موتور جستجوی گوگل یافتم. خوشحال شدم از اینکه دوست خوب دوران تحصیل را یافتم. از طرفی خوشحال شدم که عزیزانی هستند که منطقه باخرز و مردم خوب این دیار را به دیگر هموطنان معرفی می کنند. خوشحال می شم هر از چندگاهی به کلبه من آیی و با نظرات ارزشمند خود راهگشای راهم باشید. یاحق

ارشادتایباد

سلام باتشکرازفعالیت مثمرثمرشمادوست عزیزوگرامی لطفا جهت اطلاع مردم شریف تایبادازاخبارفرهنگی وهنری آدرس اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان تایباد http://ershadeslami.com/رالینک نمائید پس ازلینک جهت تبادل لینک به مااطلاع دهید تشکر

ارشادتایباد

سلام باتشکرازفعالیت مثمرثمرشمادوست عزیزوگرامی لطفا جهت اطلاع مردم شریف تایبادازاخبارفرهنگی وهنری آدرس اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان تایباد http://ershadeslami.com/رالینک نمائید پس ازلینک جهت تبادل لینک به مااطلاع دهید تشکر